www.AkcaabatgencLik.Net

www.AkcaabatgencLik.Net

PortalliPortalli  AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Of Cumhuriyeti

YazarMesaj
yunus
Co-Admin
Co-Admin

Erkek
Memleketim : Trabzon
İlgi Alanlarım : internet-futbol

MesajKonu: Of Cumhuriyeti   Cuma Mayıs 04, 2007 2:49 pm

Kahvede otururken yeni tanışan iki adamdan biri diğerine sorar; "Nerelisin gardaş?" "Ofliyim Elhamdülillah" diyerek cevap verir diğeri. Soruyu soran şahıs merakla ve şaşkınlıkla "Nereye bağlı bu Of?" der akabinde. 'Oflu' baş parmağıyla gökyüzünü işaret ederek "Yukariya, tirek Allah'a bağliyuk" cevabını verir. Hemen arkasından ekler; "Amerika bile Of'a bağli biluy musun? Bana itimadun yoksa Amerikan dolarunun arkasindaki yaziya bak!"Karadenizlinin kıvrak zekasından çıkan espriler Of'ta kendini çokça gösteriyor. Of, cumhuriyet; peştemal, bayrak; kemençe türküsü, milli marş; futbol, 'Oflu Sait' ('of'sayt) esprilerinde olduğu gibi. Trabzon'a bağlı bir ilçe olmasına rağmen, geçmişten, günümüze kadar devam eden kültürel ve sosyal yapısı ve en önemlisi halkı sayesinde başlı başına konuşulan, bilinen, bir yerleşim alanı Of.
Bir Oflu asla Trabzonluyum demez, kendine yediremezmiş. Trabzon'u küçümsediğinden değil, Of'u yeterli gördüklerinden dolayı. Tıpkı Alanyalı, Ardahanlı ve il olmadan önce Bayburtlunun hissettiği gibi. Ayrıca dünya üzerine yayılmış Ofluların Trabzon toplam nüfusunu geçtiği inancındalar. Geçtiğimiz günlerde görevi başında vefat eden Of Belediye Başkanı Süleyman Sarıalioğlu'nun, yeryüzündeki Ofluların bir sayımının yapılması hususunda ciddi projeleri vardı. Siyasette, ticarette özellikle inşaat ve dini alanda kendilerini oldukça göstermişler.
Türkiye'de başka hiç bir yerin iki harften oluşan bir ismi yok. Of isminde Karadeniz insanının aceleciliği ve çabukluğunun yansımasını görüyoruz. Of adı, Rumca'da yılan kavi manasına gelen "Ofist" kelimesinden geliyor. Oflular kendilerini tanımlarken çalışkan, azimli ve zeki olduklarını söylüyorlar. Zeki oluşlarını, espri ile yüklü, kemençe eşliğinde söyledikleri, 'Oflu ile şeytan' türküsünde dile getirmişler. Yerleşim birimi olarak tarihi çok eskilere dayanıyor Of'un. Osmanlı egemenliğine geçmeden önce Bizans'ın egemenliği altında Rumların yoğunlukta olduğu bir yer olarak göze çarpıyor. Osmanlı devleti bir iskan politikası uygulayarak yörenin eski ahalisi, yani Rum kökenli insanlar arasına, göç eden Türk boylarını yerleştirmiş. Zamanla bütün Rumlar Türklerden etkilenerek Müslüman olmuş. Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'e göre Of ve yöresi Oğuz Boyu kökeninden geliyor.
Not:Of, çevre yerleşim yerlerini de etki alanı içine almış. Rize'ye bağlı İyidere ve Kalkandere bile Of vilayet olursa size bağlanmak isteriz diyorlarmış. Daha önce Of'a bağlı Hayrat ilçesindeki durum ise oldukça ilginç. Hayrat Of'a kırkbeş dakikalık mesafede merkez nüfusu 2500 civarında olan bir ilçe. Anlaşılan o ki tepeden inme ilçe yapılmış bir yerleşim birimi. Yerel halkı ilçe olmalarından pek memnun değil. Kimisi biz Of'lu doğduk Of'lu ölürüz diyor. Hala Hayrat'ı Of'un bir kasabası olarak görenler çoğunlukta.
Kullanıcı profilini gör
blackseastorm
Administrator
Administrator

Erkek
İlgi Alanlarım : Karadeniz

MesajKonu: Geri: Of Cumhuriyeti   Cuma Mayıs 04, 2007 9:42 pm

Cumhuriyet İçinde Cumhuriyet Kuranların Ne Olduğunu Biliyoruz Söylememe Gerek Yok Bu Yüzden bişey söylemiyicem ...

Biz Karadeniz ' in asi çocuğunu kaybetmedik . Biz Kazım ' ı , yani Karadeniz ' in hırçın çocuğunu notaların sonsuzluğuna uğurladık . Ve Köroğlu , Dadaloğlu , Aşık Veysel gibi kuşaktan kuşağa yaşayacak , yaşatacağız . Sen Bizimlesin Kazım....
Kullanıcı profilini gör http://karadeniz.lifeme.net
yunus
Co-Admin
Co-Admin

Erkek
İlgi Alanlarım : internet-futbol

MesajKonu: Geri: Of Cumhuriyeti   Salı Mayıs 15, 2007 6:53 pm

Bir yerde bir cumhuriyetmi kurulmuş,espiri anlayışına hayran oldum doğrusu.biz karadenizliyiz devlet içinde devlet kurmanın hesaplarını yapmayan tek milletiz.başkalarıyla karıştırmayalım lütfen
Kullanıcı profilini gör
DeadNeverCry
Administrator
Administrator

Erkek
Memleketim : Trabzon--Akçaabat--Satari..
İlgi Alanlarım : Fotomobil..trabzon ve spor.. :)

MesajKonu: Geri: Of Cumhuriyeti   Salı Mayıs 15, 2007 8:35 pm

yunus demiş ki:
Bir yerde bir cumhuriyetmi kurulmuş,espiri anlayışına hayran oldum doğrusu.biz karadenizliyiz devlet içinde devlet kurmanın hesaplarını yapmayan tek milletiz.başkalarıyla karıştırmayalım lütfen

Haklısın yunus kardes tekrar teşekkurler..

Her Hakkım Saklıdır®"
| l | lllll| lll||ll || lll
²¹°¹ ³²¹³ °¹²¹³ ¹³
Kullanıcı profilini gör http://www.istekaradeniz.tk

Of Cumhuriyeti
1 sayfadaki 1 sayfası