www.AkcaabatgencLik.Net

www.AkcaabatgencLik.Net

PortalliPortalli  AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Trabzonum benim.

YazarMesaj
DeadNeverCry
Administrator
Administrator

Erkek
Memleketim : Trabzon--Akçaabat--Satari..
İlgi Alanlarım : Fotomobil..trabzon ve spor.. :)

MesajKonu: Trabzonum benim.   Perş. Nis. 05, 2007 11:35 am

1- karadeniz bölgesi'nin güzide bir şehri, trabzonsporun şehri.

2- uzun sokak'ı bir, maraş caddesi iki..

3- doğa ortamı olarak güzel hatta süpper bir şehir, ama sanırım biraz tutucu olan halkı yüzünden bi türlü hakettigi kadar turist barındıramayan bi yer. (bu tutuculuk olayi da karadeniz teknik üniversitesi'nin açılması ve sağ zihniyetli öğretim kadrosu ve öğrencilerin, ve dolayısıyla fikirlerinin gittikçe şehre yayılmasıyla gerçekleşen bi mevzu bildiğim kadarıyla )

4- buranın halkının eline kazayla bir demir geçmesin anında silah yapı verirler valla.
iyi ki her taraf orman,dere bir de demir madenleri burda çıksaydı.

5- sumela manastiri gibi inanilmaz guzellikte bir tarihi esere sahip olan il.

6- türkiyede gidilmicek iki deplasmandan birisi olarak bilinir. öbürsü bursa.

7- macka ilcesine bagli olan uzungol ve dort bir yanindaki yaylalarinda birkac gun gecirildiginde, solunan oksijen sayesinde insanin kendini yeni dogmu$ kadar* zinde hissetmesine neden olan tabiat $aheseri kent

8- çarşı iznine çıkan asker çocuklar için gidilmesi yasak olan mekanları olan yeşil/mavi kasaba..(bkz: çömlekçi)

9- tarihi eser gorcem derken arabayla ucurumdan asagi yuvarlanarak olme riskinizin en cok oldugu manastırı barındıran $ehir.

10- futbol milli takim teknik direktoru senol gunese gore, futbolun be$igi olan kent. bildigimiz gibi trabzon guneybati ingilterede yer almaktadir.

11- havalimaninin ic hatlar vari$ kapisina yapi$tirilmi$ "lutfen silahinizi aliniz" tabelasiyla tum dunyadan ayrilan enteresan $ehir...

12- sehir merkezindeki en guzel yerlerinin boztepe ve ganita oldugunu dusundugum sehir...

13- karadeniz'in en gelişmiş kentlerindendir ama nedense insanları bu gelişmişlikle paralel yol almazlar...neden bilinmez değişmek istemezler, farklı olanın kabulu zordur bu şehirde, hep bir tutuculuk gözlenir.. belki yaşayanlar için daha farklıdır ama dışarıdakilere hissettirdiği budur

14- dar sokaklari zaman gectikce daralmaya devam eden yuruyebilmek icin on $artin carpmak oldugu $ehir. tranzonbul falan olsa anliyacagim da bunun batisi giresun dogusu rize.

15- kalkolitik çağdan beri yerleşim yeri olan, trabzon rum imparatorluğunun merkezi iken 1461'de osmanlılara geçen ermeni,rum, katolik, yahudi ve müslümanların osmanlının son dönemlerine kadar (yanılmıyorsam abdulhamit dönemine kadar) bir arada huzurla yaşadığı ,fatih sultan mehmet'in şehzade sancağını kurduğu ilk doğu liman şehri. tarih boyunca moğolların,kazakların ,osmanlının,rusların ,ermeni çetelerinin saldırılarına uğrayan şehirde, kurtuluş şavasında ,trabzon muhafazai hukuk-i milliye cemiyetini kurulmuştur.

16- ganita'yi da unutmamak lazim. martilarin gizliden gizliye opustugu ganita kiyisinda az dolasmamisimdir. sonra moloz'dan dolmusa binmeyi, akcaabat'ta nihat veya cemil usta'dan kiloyla kofte yemegi, surahiyle ayran icmeyi... ah ah trabzon, neler neler soylenir orasi icin, bitmez... boztepe'den gunesin batisi, trabzon'un uzun sahiliyle gulumseyisi belki de en guzel buradan gorunur. benim sahane boztepe'm, biraz buruk ve kirik bir huzun birakir her seferinde. yalniz gezmeyi cok severim trabzon'da. hele bir de yagmurluysa hava, deniz de dalgasini almissa daha bir huzun kokar sokaklar, kaldirimlar. ah benim guzel sehrim, goresim gelir gordukce, gidesim gelir dondukce...

17- 50 tane küçük kasabayı yan yana koyduğumuz zaman aldığı isim.

18- efendim, bu trabzon cok garip bir memlekettir, dogrusu. trabzon'a daha evvel gitmemis birinin, bu sehri, hamsi avlayan balikcilar ve de horon tepen insanlarin sehri gibi algimasi son derece yerinde, mantiksal bir kurgunun urunudur. mamafih, ayak basildigi andan itibaren trabzon hakkindaki goruslerin ne kadar eksik oldugu da asikar olacaktir.

sahsi fikrimce, trabzon; anadoludaki amerikadir; kucuk bir amerika modelidir. daha ilk bakista uzun sokakta, kovboy cizmelerini 501leriyle susleyen delikanlilara/kizlara volta atarken rastladiginizda ya da maras caddesine girerken elvis presley tipli fotografcilari, gordugunuzde kafanizda serbest cagrisima mahal veren bir benzetme sureci ile bu intibayi yakalamaniz mumkundur. intibak sureci ilerledikce, yolunuz uzerinde karsilastiginiz bir cok trabzonlu gencin amerikan filmlerinden esinlenmis kisiler halinde, birer figuran misali cirit attigina tanik olabilirsiniz. lakin bu esnada onlari konusturmamak lazimdir, aksi takdirde trabzon aksani ile yayilan turkce karsidaki sahsin tum karizmasini yerle bir etmektedir.

dahasi, vahsi bati seklinde modellenmis kasabalar ve ilcelerdeki silah tutkusu ve silahin bir guc gostergesi olarak kisiye sagladigi imtiyazlar, bu orneklemenin detaylaridir.

trabzon insaninin girisimci ruhu ile amerikalilarin mutesebbuslugu ortusmektedir. (karadenizli muteahhitler vs...) bir benzer nokta daha vardir ki; kiyi seridi boyunca, tipki amerikan filmlerinde goruldugu gibi, tabelasi sallanan ve icinde ancak bir kisinin yasadigi benzin istasyonlaridir.
ayrica, bir de, misyonerlik kismi vardir isin icinde, ki zaten baska bir baslikta irdeleniyor olmali

19- yüzölçümü : 4.685 km²

nüfus : 795.849 (1990)

il trafik no : 61

doğu karadeniz bölgesinde yer alan trabzon kafkasların ve iran transit yolunun başlangıcında yer alır. karadenize kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek turizm şehridir.

İleçeler

trabzon ilinin ilçeleri; akçaabat, araklı, arsin, beşikdözü, çarşıbaşı, çaykara, dernekpazarı, düzköy, hayrat, köprübaşı, maçka, of, sürmene, şalpazarı, tonya, vakfıkebir ve yomra'dır.
Kullanıcı profilini gör http://www.istekaradeniz.tk
blackseastorm
Administrator
Administrator

Erkek
Memleketim : Trabzon
İlgi Alanlarım : Karadeniz

MesajKonu: Geri: Trabzonum benim.   Çarş. Nis. 11, 2007 5:48 pm

Ganitata Oturup Bir Bardak Çay İle Martıları Seyretmek
Teşekkürler

Biz Karadeniz ' in asi çocuğunu kaybetmedik . Biz Kazım ' ı , yani Karadeniz ' in hırçın çocuğunu notaların sonsuzluğuna uğurladık . Ve Köroğlu , Dadaloğlu , Aşık Veysel gibi kuşaktan kuşağa yaşayacak , yaşatacağız . Sen Bizimlesin Kazım....
Kullanıcı profilini gör http://karadeniz.lifeme.net
EftelyA61
İsteKaradeniz.tk
İsteKaradeniz.tk

Kadın
Memleketim : Trabzon
İlgi Alanlarım : hayat

MesajKonu: Geri: Trabzonum benim.   Salı Nis. 17, 2007 4:36 pm

hey gidi heyyyy.. tarbzonum benim biricik sevgilimmmm. kimseye değişmem seni sensin benim sevdiğim.....
oyoyooy Very Happy olsam oralara ya daha bişe istemezdim...
teşekkür kardeş.... bize Trabzonumuzu bu sıcak cümlerle aktardığın için....
Kullanıcı profilini gör

Trabzonum benim.
1 sayfadaki 1 sayfası