www.AkcaabatgencLik.Net

www.AkcaabatgencLik.Net

PortalliPortalli  AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

24 Yıllık İdam Mektubu...

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
burak_kerasus
İsteKaradeniz.tk
İsteKaradeniz.tk

Erkek
Memleketim : Giresun/Keşap

MesajKonu: 24 Yıllık İdam Mektubu...   Perş. Nis. 12, 2007 12:29 am

12 Eylül askeri darbesinden sonra idam cezasına çarptırılan piyade teğmen Ömer Yazgan'ın idamından 10 dakika önce, "kelepçeli elleriyle" yazdığı mektup tam 24 yıl sonra ailesine verildi. Yazgan'ın mektubunda, "Yirmi yedi yaşına bastığım bu gecenin sabahını kimse unutmayacak. Ellerinizden öperim" yazıyordu.
[url=]
TOZLU RAFLARDAKİ MEKTUP
Ömer Yazgan, 1981yılının Ocak ayında Sakarya'da askerle girdiği bir çatışmada yaralı olarak yakalandı. Yargılama sonucu "anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs" suçlamasıyla idam cezasına çarptırıldı. Yazgan, İzmit Kapalı Cezaevi'nde 29 Ocak 1983 günü saat 04.00'de Mehmet Kambur, soyadı benzerliği olan Erdoğan Yazgan ve Ramazan Yukarıgöz'le birlikte idam edildi. İdamdan önce 4 kişi de ailelerine veda mektubu yazdı. Ancak bu mektuplar "sakıncalı" bulunarak ailelere verilmedi. Uzun yıllar Kara Kuvvetleri Komutanlığı arşivinin tozlu raflarında bekleyen mektubu almak için ailesi ve arkadaşları bugüne kadar çok sayıda resmi başvuruda bulundu. Yazgan ailesinin avukatlar aracığıyla yaptığı başvurular çeyrek asır sonra yanıtlandı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri mektubu 4 Nisan 2007 tarihinde ailesine teslim etti.

DOĞDUĞU GÜN ASILDI İŞTE MEKTUP;[/url]

Sevgili Anama, Babama ve Kardeşlerime,
Şu anda saat 04.00 ve ben infaz için son hazırlığım olarak bu mektubu yazıyorum. Bundan böyle benim düşmanlarım sizlerin de düşmanıdır. Siz olmasanız da benim kanımı yerde bırakmayacak kardeşlerim var. Halkımızın yazgısı bu değil. Çok evladını kaybetti. Ama bir gün kazanmayı da öğrenecek. Diğer devrimciler sizlerin evladıdır. Tarih, biz zulme karşı çıkanları her zaman haklı çıkardı, çıkaracak.

Malım mülküm yok ki miras bırakayım. Size ve yoldaşlarıma ancak mücadele anılarımı miras bırakabilirim. Ben şu anda oldukça moralliyim. Beni tek üzen şey, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi’nin bir üyesi olamadan ölüme gitmektir. Gelecek devrimcilerin birliği ile partimizin geleceğidir, buna inanıyorum.

Halkımızın mücadelesi haklıdır, meşrudur. Meşru olmayan, bu zorbaca düzeni sürdürmekten yana olan katillerdir. Biraz acele etmek zorundayım. On dakika bile bana çok görüldü. Elimde kelepçe ile yazmak zor. Yeğenlerim geleceğimizin umududur. Ben düşüncelerimi daha önce çok yazdım. Burada tekrarlamama gerek yok. Bana inanın yeter. Gözyaşlarınızı düşmanlardan gizlemeyi öğrenmelisiniz. Kesin olarak soğukkanlılığınızı yitirmeyin.

Az sonra son görevimi yapmak üzere darağacına çıkacağım. Sloganlarımı haykıracağım, dizlerim titremeyecek. Yirmi yedi yaşına bastığım bu gecenin sabahını kimse unutmayacak. Ellerinizden öperim.

Tek Yol devrim. Kahrolsun Faşizm.
Ömer Yazgan

Aktaranın notu;

Bu ülke çok çeşit darbe ve darbe girişimleri gördü. Yalnış birşeylerin olduğunu kabullenemeyen dikta insanları hep susturma yoluna gitti. Ama ters giden birşeyler vardı. Susturma politikaları ters tepiyordu hep. Çünki insanların kaybedecekleri birşeyleri yoktu. Hep meydandaydı insanlar. Hak arama savaşındaydı. Haklıydı halk. Ama hem suçlu hem güçlü olan cunta bu gücü kullanıp işi çığırından çıkarıp öldürme yolunu seçti. Katil olmuştu cunta.

Ama bir şeyi es geçti paşalar. Beden alınırdı en fazla insandan. Beyinlere hükmetmek kolay değildi. Edilmedi de. Ama insanları sindirmek konusunda başarılı olundu görünüyor ki. Gencecik fidanlar asıldı. Hiç suçu olmayan halk asıldı...

Ama gün gelir devran döner. Haklı haksız meydana çıkar. Halkın adaleti herşeyden önce gelir. İnsanın yüreğini dağlayanlar, kelepçeli ellerle mektup yazdıranlar, doğum gününde dar ağacına adam yollayanlar biryerde bunun hesabını verir.
Kullanıcı profilini gör
DeadNeverCry
Administrator
Administrator

Erkek
Memleketim : Trabzon--Akçaabat--Satari..
İlgi Alanlarım : Fotomobil..trabzon ve spor.. :)

MesajKonu: Geri: 24 Yıllık İdam Mektubu...   Perş. Nis. 12, 2007 10:45 am

teşekkurler burak kardes paylasımın için..

Her Hakkım Saklıdır®"
| l | lllll| lll||ll || lll
²¹°¹ ³²¹³ °¹²¹³ ¹³
Kullanıcı profilini gör http://www.istekaradeniz.tk

24 Yıllık İdam Mektubu...
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası